Öncelikle bu yazımı okuyan tüm müşterilerimize ve müşterimiz olacak herkese hayırlı işler ve bol bereketli kazançlar dilerim.Hepinizin uzun süredir merak ettiği bir konuyu bu yazımız ile ayrıntılı bir şekilde  açıklamaya çalışacağız.

Piyasada taşımacılık ve nakliye sektörüne artan talebin git gide artması üzerine karoser firmaları da son 10 yıl içerinde hızlı bir şekilde artış göstermiş durumda.Özellikle son 5 yıl içerisinde sektör çoğunlukla kayar perdeli karoser sistemlerine ve kapalı karoser sistemlerine yoğunlaşmış durumda.Fakat karoser sektöründeki firmalar arasında ciddi bir şekilde fiyat değişikliği var.İşte bu yazımızda bu fiyat değişikliklerinin sebeplerini ve nedenlerini elimizden geldiğince siz değerli müşterilerimize anlatmayı amaçlıyoruz.

 

PEKİ BU HUSUSLAR NELERDİR ?

Şimdi siz bir müşteri olarak A ve B olmak üzere iki farklı karoser firmasına gidiyorsunuz.Örneğin 2524 Ford Kargo aracınız için kapalı evden eve kasası yaptırmak istiyorsunuz. A firması 18.000 ₺ fiyat verirken B firması 20.000 ₺ fiyat veriyor peki ikisi arasındaki bu 2.000 ₺ fiyat farkının sebebi ne ???

Üretici firmanın kendisinden alakalı maliyetler

 • Çalışan işçi sayısının fazla olması,
 • Çalışan personelin yüksek miktar maaş alması,
 • Dükkan kirasının yüksek oranlarda olması,

ve diğer giderlerin yüksek olması bu firmanın yüksek fiyat çekmesindeki sebeplerdir.Aslında işin doğrusu bu sebeplerin sizinle bir alakası yoktur.Başlıkta da belirttiğimiz üzere bunlar firmanın kendi sorunlarıdır.

PEKİ SİZİ İLGİLENDİREN NEDENLER !!!

 • Kullanılan saç kalitesi ve kalınlığı
  • Yan duvar saçlarından tutunda tavan saçlarına kadar kasada kullanılan malzeme çoğu firmada fark göstermektedir.Kimi firma krom,kimisi alüminyum kimisi galvaniz ve kimisi dkp ve siyah saç dediğimiz saç çeşitlerini kullanmaktadır.Bu farklılık ise ciddi derecede fiyat farkı yaratmaktadır.
 • Taban malzemesinin farklılığı
  • Kimi firma kasa tabanını profilden yaparken kimi firma ise taban malzemesini I demiri dediğimiz ve firmamızın da kullandığı bu malzemeden yapar. I demiri dediğimiz malzeme tren raylarında kullanılan malzeme olduğundan daha sağlam bir malzemedir.Ve uzun süreli dayanıklılık sağlar. Profile oranla arasında oldukça fiyat farkı bulunmaktadır.

 

Taban plywood malzemesinin ve mobilyalarının kalitesi

 • Taban plywood malzemesi ithal ve yerli olamak üzere çam,kavak ve huş ağaçlarından  oluşur.Her zaman ithal olan ve huş ağacından yapılan malzeme daha maliyetlidir.Kolay kolay kırılmaz dağılmaz ve suya karşı dayanaklıdır.
 • Bunun yanı sıra 18 mm , 21 mm ve 30 mm olmak üzere kalınlıkları vardır.Bunlarda fiyat farkları yaratır.
 • Yan döşemede kullanılan malzeme ise 4mm , 5 mm , 6 mm olmak üzere kalınlıkları vardır.Kavak,kayın ağaçlarından yapılır ve kavak olan malzeme daha ucuzdur.
 • ve en önemlisi işçilik.Bu hususta siz değerli müşterilerimizin kararına kalmış.Sizden tek bir ricamız var fiyat alırken o da kasa bu da kasa olarak değerlendirme yapmayın.Kullanılan malzemelerin tam listesini alın ve işinizi takip edin sonra her sene kasa yaptırmak zorunda kalmayın.

Hayırlı ve bol bereketli kazançlar dilerim…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER